| Model Number | WH1160S1 |
|---|---|
| Washing capacity | 11 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 82 kg |
| Depth (mm) | 665 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Hot and Cold/ Or Cold Only (requires 2 hoses) |
|---|---|
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Auto Balance |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-year parts-only warranty for direct drive motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 330 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|
| Litres Used Per Wash | 94 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01955 |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Heavy Duty | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday | |
| Sports |
| Overflow Protection |
|---|
| Allergy |
|---|
| Add items after youve started the load | |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112922859 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark