
Located at the bottom of the fridge compartment, you’ll find a handy vegetable crisper that will ensure fresh produce is kept fresher for longer.

A separate chiller compartment is designed for dairy items such as cheese and butter. This provides the ideal conditions for storage, while helping to prevent odours from mixing inside the fridge.

The convenient automatic defrost feature ensures fuss-free maintenance, saving you time and the hassle of having to manually defrost.

The fridge door is designed to be reversible, allowing you to select which side the door opens. This flexibility allows you to perfectly fit your fridge to suit your space.
| Model Number | ETM362W |
|---|---|
| Weight (kg) | 58 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 1700 mm |
| Width (mm) | 605 mm |
| Accessories included | 1 x Manual ice cube maker |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | White |
| Notes | Net Capacity 338L, Gross Capacity 362L. |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | White Cabinet / White Facia Door Panel. |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features | |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Door reversing kit required | No |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Reversible door | Yes |
| Total Volume | 338 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 261 L |
| Freezer Volume | 77 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 319 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.6 m |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 590 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 362 L |
| Primary Product Category | Top Mount Fridge |
| Energy consumption | 319 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| Cheap | |
| EAN | 9420033217267 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark