

If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | EMC25BF |
|---|---|
| Weight (kg) | 17.7 kg |
| Depth (mm) | 465 mm |
| Height (mm) | 388 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Microwave Volume | 25 L |
| Power (W) | 2400 W |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Microwave Type | Built-In |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● 25L capacity ● Glass turntable ● Built-in design ● 900W Microwave power ● 1100W Grill power ● 2400W Convection power ● Pre-set auto menu: 10 pre-set food types ● Flush, slimline control panel ● Easy to remove filter system ● Child lock function ● 24 Months Warranty ● Rated Voltage: 200-240V, 50Hz |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Energy Saving Mode | |
|---|---|
| Number of Functions | 10 |
| Inverter Microwave | |
| Convection with preheating | |
| Convection Microwave | |
| Steam Microwave | |
| Convection |
| Lowest Operating Noise | 2400 dB |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Oven Volume | 25 L |
|---|
| Transfer to Clearance | |
|---|---|
| EAN | 9349260003835 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark