
The Wool Care programme is designed for machine-washable wool, gently cleaning and drying without shrinking, helping your favourite knits maintain softness, shape and comfort.

IntelliDose automatically dispenses the exact amount of detergent needed for each load. This reduces waste by up to 60 percent while ensuring consistent and effective cleaning performance.

Quickly revitalise your garments and smooth out creases in under 30 minutes with the VapourRefresh cycle. Your clothes will emerge refreshed, with less wrinkles compared to air drying (tested by THTI).

Select the cycle and tune the intensity according to your needs. SmartSelect will provide feedback, adjusting the programme length and temperature, guiding you to save energy, time and water.
| Model Number | EWF1242R9WC |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 659 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 292 |
| Litres Used Per Wash | 104 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02380 |
| Number of Programs | 17 Programs |
|---|
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 292 Kwh |
| Number of Cycles | 17 |
| Water consumption | 104 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9315540421088 |