





Rather than scrubbing with harsh chemicals, just run the pyrolytic cleaning cycle to reduce food splashes to a fine ash that can be effortlessly swept away.

Enjoy safer, easier access to hot dishes with fully extendable FlexiClip runners. Trays glide smoothly out of the oven on stable supports, letting you check, baste, or remove food without reaching into the heat—minimising the risk of spills or burns.

With SteamBake, you can create bakery-style bread in your own home. The added steam allows the dough to rise more effectively than conventional heating. The steam helps to create an exquisitely soft centre, while the combination of hot air delivers deliciously glossy crusts.

Whether you're broiling beef or roasting chicken, the integrated food probe ensures consistently delicious results. It continuously monitors the core temperature during cooking, helping meats reach their ideal doneness. Once the desired temperature is achieved, the oven automatically stops to preserve tenderness and prevent drying out.
| Model Number | EVEP615DSE |
|---|---|
| Weight (kg) | 41 kg |
| Depth (mm) | 572 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3100 W |
| Accessories included | 1 x Grill/Oven Pan, |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** This model is required to be hardwired by a qualified electrician** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Finish. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | TFT Touchscreen |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface |
| Cut Out Depth (mm) | 581 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 600 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
| Number of Functions | 16 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Steam | |
| Eco Mode | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Roast | |
| Pizza | |
| Cook from frozen | |
| Fan grill | |
| Traditional bake | |
| Pastry bake | |
| Fan cook | |
| Air Frying | |
| Slow cooking |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.9 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| WiFi |
|---|
| Primary Product Category | Pyrolytic Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538641825 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark