


If you need more information, please contact one of our product experts.

| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CHG954WC |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 15.3 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | 1 x LP Gas Conversions Kit |
| Cooktop Material | White Enamel |
| Finish Colour | White |
| Notes | A 10amp Australian Plug & Lead that operates the electronic ignition is attached.
A qualified plumber can convert this model to LP gas using the included LP Conversion Kit. |
| Finish Colour Description | White Enamel Cooktop / Silver Control Knobs. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Chef 90cm Natural Gas Cooktop CHG954WC. ● High powered wok burner: This high-powered wok burner means that you finally get the heat you need to cook delicious and nutritious stir fry at home. ● Cast iron trivets: Our cast iron trivets have been designed to keep your pots and pans stable, as well as being easy to move around between burners. ● Push and go. Easy: One push-start ignition, first time, every time. ● Side controls for easy access: Side cooktop controls that are easy to use and positioned for safety. ● Flame Failure for kitchen safety: The Flame Failure feature will automatically shut off the gas supply if the flame is unexpectedly extinguished. ● Easy to maintain: Easy clean formed hob in a stainless steel finish makes this hob easy to maintain. ● Extra Features: LP Gas Conversion Kit Included, Heavy Duty Trivets, One push start Ignition. Cooktop Gas Burner Output: Left Front: Wok Burner 14.4 MJ/h . Left Rear: 9.0 MJ/h. Right Rear: 9.0 MJ/h. Right Front: 5.1 MJ/h. Centre: 9.0 MJ/h. |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 830 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.05 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Origin | China |
|---|
| Flame failure protection | |
|---|---|
| Spill protection |
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 6937042207736 |