










Fit for a chef, this Chef oven boasts a spacious interior despite its sleek exterior. There’s 80-litres worth of gross oven capacity for plenty of space for big family meals.

The door exterior has been constructed to remain cooler to the touch during cooking. These reduced temperatures are due to the innovative design of the air-cooled door, for a safer kitchen environment.

Easy cooking, easy cleaning. The sleek exterior is simple to keep clean, while the interior offers features such as moulded shelf supports, and an oven door that can be dismantled for cleaning.

The powerful fan forced oven provides even heat distribution and faster cooking times for better results in the kitchen.
| Model Number | CVE614DB |
|---|---|
| Weight (kg) | 31 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3100 W |
| Accessories included | 1 x Wire Grill Insert, |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** This oven is required to be hardwired by a qualified electrician.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Facia Oven / See through Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Convection bake | |
|---|---|
| Number of Functions | 7 |
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Defrost | |
| Pizza | |
| Fan grill | |
| Traditional bake |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall Mounted or placed under a kitchen benchtop for installation. |
|---|
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.9 A |
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538642013 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark