





The heating element is formed of a coil of resistant material which teaches the working temperature quickly. Easy to clean with simple minimalistic design.

Generous interior space accommodates large meals, making it ideal for family-sized cooking and batch baking without compromising on quality or consistency.

Having a separate grill keeps cooking smells and flavours apart, making it possible to prepare different dishes at the same time.

Westinghouse has been the heart of the home for generations and has become a brand trusted to build reliable products. This oven is built in a local factory in Adelaide.
| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CFE547SBB |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 42 kg |
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 910 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Tray & Insert |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model requires hardwiring by a qualified electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet with a Separate Grill & Oven. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Storage Drawer | |
| Storage and warmer drawer | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Timer Functions | 60 minute Manual timer |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Number of Functions | 1 |
|---|---|
| Full grill | |
| Fan forced |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 9.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 40 A |
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Residual heat indicator | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Primary Product Category | Electric Freestanding Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 74 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | Fan Forced |
| EAN | 9315538668778 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark