

| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | PRS9A6L70A |
| Weight (kg) | 20.6 kg |
| Depth (mm) | 527 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 916 mm |
| Accessories included | LP Gas Conversion Kit Cooktop Secure Clips and Seal 1 x Wok attachment ring 1x Cross support for espresso included |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** 10amp power point required to operate the Electronic Ignition. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 850 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
| Origin | Spain |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 4242005388721 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark