
If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | WAN22120AU |
|---|---|
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Spin Speed | 1100 rpm |
| Weight (kg) | 70 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x 1000mm Inlet Hose, 1 1400mm Outlet Hose, No Bosch Stacking Available |
| Finish Colour | White |
| Notes | 550mm cabinet depth Note: Due to its shorter depth, it is not recommended to stack a dryer on top of this machine. Depth of the actual product is 600mm. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet, White Trimmed Front door with Dark insert |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | ● Anti-Vibration side panels reduce vibrations and ensure greater stability. ● EcoSilence Drive™ makes this machine extremely energy efficient and quiet in operation. ● VarioPerfect™ allows you to set most programs to be quicker or more efficient with the SpeedPerfect and EcoPerfect functions. ● ActiveWater system automatically recognises the load and ensures that only the required amount of water is used. |
| Control type | Touch controls |
| Direct Drive Motor | |
| Quiet machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years parts and labour manufacturer's warranty / 10 years parts warranty on EcoSilence Drive™ Motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.05 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.75 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
| Dark Wash | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Regular | |
| Cold Wash | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Whites | |
| Drain and Spin | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Shirts | |
| Sports |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01316 |
| Noise Level Spinning | 68 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 52 dB |
| Origin | China |
|---|
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 285 Kwh |
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 64 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 4242002970875 |
| Eco Program |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark