| Model Number | HBF134EB0A |
|---|---|
| Weight (kg) | 33.74 kg |
| Depth (mm) | 548 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Tray 1 x Combination Grid 1 x Universal Pan. |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass Control & Door Facia Panels. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Bosch Serie 2 60 cm Built-in oven HBF134EB0A. ● 3D Hotair: perfect results thanks to the optimal distribution of heat on up to 3 levels simultaneously - without the taste transfer. ● Pop-out controls: For an easy to clean front. ● EcoClean Direct: almost no cleaning is necessary thanks to a special coating of the rear wall that automatically absorbs grime. ● Red LED display control: easy-to-use thanks to the time functions.. ● Temperature range: 50 °C - 275 °C. ● Full glass inner door. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 270 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe |
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Defrost | |
| Hot Air Gentle | |
| 3D Hot Air |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.2 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Origin | Turkey |
|---|
| Oven Volume | 66 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Triple glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 66 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242005202157 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark