Belling Cookcentre 90cm Induction Freestanding Oven/Stove Black BCC900IB
SKU: BCC900IB
Unfortunately, this product is no longer available.
If you need more information, please contact one of our product experts.
Specifications & Manuals
Key Specifications
Cooktop Type
Induction
Cooktop Fuel Type
Electric
Model Number
BCC900IB
Weight (kg)
101 kg
Depth (mm)
600 mm
Height (mm)
900 mm
Width (mm)
896 mm
Accessories included
1 x Telescopic Rail Set.
Cooktop Material
Glass
Finish Colour
Black
Oven Fuel Type
Electric
Burners
Number of cooktop Burners or Zones
5
Warranty
Manufacturer Warranty
5 Years
Use
Not intended or designed for commercial use.
Other Features
Features
Oven Type
Upright Oven/Stove
Cooktop Configuration
5 Burners
Functions
Dough proving
Full grill
Base heat
Conventional
Defrost
Keep warm
Pizza
Fan heating
Fan grill
Top heating
Slow cooking
Electrical Connection
Type of connection
Hardwired
Maximum current rating
16.38 A