












If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | OCS8487A1 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 43.5 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | 1 Wire Guide |
| Finish Colour | Graphite Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Graphite Black Finish |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 230 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe |
| Number of Functions | 21 |
|---|---|
| Top and bottom heating | |
| Fan forced | |
| Eco function | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Roast | |
| Combi steam | |
| Fan heating | |
| Plate warming | |
| Steam assisted cooking | |
| Sous Vide | |
| Fast preheat |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 2.9 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
| Display |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Volume - One Compartment (Net) | 50 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 3838782681219 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark