







If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | OCM8487A1 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 41.5 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Microwave Volume | 50 L |
| Power (W) | 3000 W |
| Accessories included | 1 x Bake tray, |
| Finish Colour | Graphite Black |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Graphite Black Finish with a see-through oven door. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Power levels | 6 |
| Number of Functions | 20 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Bottom heater with fan | |
| Light | |
| Inverter Microwave | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Half grill | |
| Favourites | |
| Fan grill | |
| Hot air eco | |
| Hot air | |
| Hot air and bottom element | |
| Large grill | |
| Microwave | |
| Pro Roasting | |
| Upper heater | |
| Fast preheat | |
| Combi cooking |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.5 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Primary Product Category | Combination Microwave Ovens |
|---|---|
| Oven capacity | 50 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 3838782681226 |
| Combination Steam Ovens |