




If you need more information, please contact one of our product experts.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | T408HDT |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 54.6 kg |
| Depth (mm) | 654 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Grey |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | Titanium (metallic grey). |
| Stacking kit included | |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 119 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2.1 m |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick Dry | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Down Wear | |
| Air Dry | |
| Normal Dry | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Time Dry |
| Noise when working | 64 dB |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Reversible door | Yes |
|---|
| Energy consumption | 119 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 14 |
| Program Memory | |
| EAN | 3838782700163 |