









If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | R2303 |
|---|---|
| Weight (kg) | 66 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 917 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Can be built in or freestanding |
| Plumbing required | No |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Fridge Type | Outdoor Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | Halogen |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Number of shelves | 5 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 158 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 153 L |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Double glazed door |
| Origin | Slovenia |
|---|
| Primary Product Category | Fridge |
|---|---|
| Energy consumption | 245 Kwh |
| Outdoor Fridge | |
| Wine Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 7392417052561 |
| Frost Control | Frost Free |