| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | ADW5001X |
| Weight (kg) | 41.5 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 2100 W |
| Accessories included | 1 x 1800mm Cold water Inlet Hose |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 12 |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **Please Note: Maximum Plate Size 308mm** |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Door Panel / Silver Cabinet & Control Panel. |
| Installation Note | Able to be placed under a Kitchen Benchtop or Freestanding position. |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | Installation: Freestanding or Built under a kitchen benchtop installation. Heating element: concealed heat element. Control Panel: Electronic Push Button control panel. Delay Start: Yes, delay start 3/6/9/12 hours. Flow Water Sensor: Yes. Panel Indicators: power, programs, delay function, child lock, start/pause. Safety: Child Lock. Wash Cycles: Extra Programs: |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Push buttons |
| Cutlery Drawer | |
| Direct Drive Motor | |
| Display Panel | LED |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 256 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| 70 Degree wash program | |
|---|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
| Quick wash | |
| Pre wash | |
| Rinse Cycle | |
| Half load option | |
| 80 degree wash program | |
| Heavy Wash |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Litres Used Per Wash | 10.2 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 10.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02162 |
| Light | |
|---|---|
| Steam | |
| Eco Mode | |
| Steam clean |
| Noise when working | 49 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Filtration | Stainless Steel, Triple Layer Filters. |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Dishwasher |
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 256 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| End of Wash Alarm | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| Cheap | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9347777001412 |
| Eco Program | |
| Detachable lid |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark