



If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | CAO6X |
|---|---|
| Weight (kg) | 34 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Power (W) | 2000 W |
| Accessories included | 1 x Wire Rack
1 x Tray |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This Model comes with a 10amp Plug & Lead Attached, however your electrician is able to hardwire this model if this suits your installation. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Accents with a See-Through Glass Oven Door panel. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 years warranty available via redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | 120 min Manual Timer |
| Easy clean cooking surface |
| Cut Out Note | This model is able to be installed Wall mounted or Placed under a kitchen benchtop for installation |
|---|
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Light | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Fan grill |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 8.4 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Oven Volume | 56 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Primary Product Category | Oven |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 56 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9347777001740 |
| Combination Steam Ovens |