






The wools sourced for Origins mattresses come from Australian farms such as Cloven Hills in Victoria, where sheep are farmed to the highest environmental and ethical standards. When it’s finished keeping you comfortable, the wools in Origins mattresses can be turned into protective padding blankets or roofing insulation.

Found in our Prosperity range, EvoCoil is the world’s first 100% recyclable pocket spring support system. It is ultrasonically welded rather than glued, so the nonwoven fabric pockets and steel springs can be separated for recycling at end of life.

A.H. Beard Origins mattresses (from Planet QI upwards) contain these recyclable comfort coils, which conform to your body and ease pressure on your hips, back and shoulders as you sleep.

A.H. Beard Origins is the latest in a long list of sleep innovations dating back to 1899. Handmade to order in Australia, your A.H. Beard Origins mattress is a superb expression of the sleepsmith’s craft and a wise investment in your wellbeing.
| Model Number | SILFP1MLKS |
|---|---|
| Weight (kg) | 35 kg |
| Height (mm) | 230 mm |
| Width (mm) | 1070 mm |
| Length (mm) | 2030 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Please note: Mattress only. Bedding and base pictured for illustrative purposes only. |
| Bedding Size | King Single |
| Australian Designed and Owned | |
| Mattress Feel | Firm |
| Mattress Size | King Single |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Required Assembly | This product comes fully assembled. |
|---|
| Bedding Type | Mattress |
|---|
| Single or Double Sided Mattress | Single Sided |
|---|---|
| Mattress Cover Material | Premium Damask Tencel & Organic Cotton Fabric (95% Tencel & 6% Cotton) |
| Special Internal Layers | Australian Merino Wool |
| Number of Mattress Coils | 5,000 Airflow Comfort Coils |
| Zone Support | 3,000 Evocoil 100% Recyclable Support System |
| Edge Support | Edge To Edge Spring |
| Hand Tufted | |
| Suitable for Adjustable Bed Base | Yes |
| Sustainably Made | |
| Recyclable Mattress |
| Mattress in a Box | |
|---|---|
| EAN | 9325945179361 |